Systém Motorola MOTOTRBO je založen na technologii TDMA (Time-Division Multiple-Access). Díky tomu lze na jednom stávajícím kmitočtovém kanále (12,5 kHz kmitočtový krok) uskutečňovat dvě nezávislé spojení. V jeden okamžik lze například hovořit i přenášet data. Radiostanice (vysílačky) pro systém MOTOTRBO jsou dodávány i v provedení s vestavěným GPS přijímačem a lze je tedy bez dalšího příslušenství používat k zjištění aktuální polohy radiostanice a tento údaj i v radiové síti přenášet.

Radiostanice umí posílat textové zprávy. Například i přenosná radiostanice bez klávesnice může odeslat textovou zprávu přiřazenou k funkčnímu tlačítku. Signalizace dovoluje například vyhlášení stavu nouze, posílat ID stanice a v případě osazeného GPS modulu současně i informaci o pozici. Signalizace podporu i další funkce jako je zapnutí mikrofonu radiostanice na dálku (Remote Monitor), tichá kontrola přítomnosti stanice v dosahu (Radio Check), možnost individuálního nebo skupinového hovoru atd.

Radiostanice umí jak analogový provoz tak i digitální. Tak je možné přejít u stávajících sítí postupně na digitální provoz. Stanice díky funkci SCAN dovede pracovat v obou systémech současně.

Radiostanice Motorola pro digitální systém MOTOTRBO pracují se stejným vysílacím výkonem jako je tomu u stávajících analogových radiostanic. Digitální přenos pak zajistí relativně delší dosah při čisté reprodukci mluveného slova. Délka provozu na jedno nabití v digitálním režimu je pak skoro až 0 100% delší díky TDMA.

Novinkou u nových radiostanic Motorola MOTOTRBO je i větší odolnost vůči prostředí. Krytí IP57 zajišťuje, že radiostanice například „přežije“ i potopení do vody do 1m hloubky až na 30 minut.

Neposlední výhodou digitální komunikace prostřednictvím systému Motorola MOTOTRBO je i určitá eliminace nežádoucího odposlechu komunikace prostřednictvím obyčejných přehledových přijímačů, tak jak je tomu u analogových sítí.

 

 

 

 

 

 

PATICKA[1].jpg